Orientacyjny plan prac badawczo-rozwojowych
Utworzenie laboratorium pozwoli na osiągnięcie aparaturowej masy krytycznej niezbędnej do prowadzenia dużych, w tym międzynarodowych i multidyscyplinarnych projektów badawczych. W ramach projektu planowane jest unowocześnienie bazy aparaturowej, która umożliwi stworzenie warunków do prowadzenia innowacyjnych badań oraz świadczenia usług o wysokim standardzie na rzecz przedsiębiorców z zakresu nowoczesnych technologii w dziedzinie mikrobiologii medycznej, immunologii zakażeń, biologii molekularnej i biotechnologii oraz epidemiologii zakażeń. Stworzenie wysokiej klasy laboratoriów w znaczący sposób unowocześni oraz wzbogaci istniejącą bazę aparaturową o nowe, innowacyjne technologie, co pozwoli udoskonalić dotychczas realizowane działania oraz uruchomić nowe. Dodatkowym efektem realizacji planowanych badań będzie pozyskanie nowych partnerów do prowadzenia wspólnych projektów o charakterze badawczym i rozwojowym w dziedzinie mikrobiologii medycznej, immunologii zakażeń, biologii molekularnej i biotechnologii oraz epidemiologii zakażeń. Ciągle narastająca lekooporność drobnoustrojów chorobotwórczych wymaga intensyfikacji badań z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, mających m.in. na celu ocenę właściwości i przydatności terapeutycznej nowych leków i środków biobójczych. Projekt będzie stanowił wkład w poprawę opieki zdrowotnej poprzez m.in. szybkie wykrywanie i identyfikację oraz ocenę lekowrażliwości wywołujących zakażenia drobnoustrojów a tym samym zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń stanowiących zagrożenie epidemiczne.
Planowane badania, zarówno naukowe jak i usługowe, będą realizowane z myślą praktycznego wykorzystania ich efektów dla dobra społeczeństwa. Planowana inwestycja generować będzie korzyści dla społeczeństwa zdecydowanie przewyższające koszty i zapewniające trwałość rezultatów. Wdrożenie projektu przyczyni się do wzrostu kapitału ludzkiego, zwiększenia znaczenia regionalnego ośrodka naukowego i wzrostu dobrobytu społecznego oraz podniesienie, jakości leczenia i bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Potencjalne zastosowania wyników badań w gospodarce.
Przedsięwzięcie wpisuje się w obszar badań stosowanych podejmowanych w celu zdobycia nowej wiedzy mającej konkretne zastosowania praktyczne, których bezpośrednim rezultatem będą m.in. uzyskane wyniki przeprowadzonych badań, patenty) oraz prac rozwojowych związanych z transferem nowych technologii. Stworzenie innowacyjnych laboratoriów na bazie potencjału Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii służących działalności naukowo– usługowej pozwoli na transfer wiedzy
i wyników badań do gospodarki. Przedmiotem komercjalizacji będą uzyskane dobra intelektualne w postaci rezultatów badań naukowych takich jak: utwory naukowe (artykuły naukowe, opisy, projekty), patenty oraz inne materiały naukowe (metody badawcze, wyniki eksperymentów, opinie, ekspertyzy, prezentacje multimedialne). Zasadniczy etap komercjalizacji poprzedzą działania takie jak: czynności prawne związane z formalnym nabyciem praw do wyników przeprowadzonych prac badawczych i rozwojowych oraz zapewnienie ochrony dla ujawnionych innowacji poprzez skorzystanie z mechanizmów ochrony posiadanych praw (prawa autorskie, patenty). Planowana koncepcja komercjalizacji uzyskanych wyników prac badawczych i rozwojowych celem ich urynkowienia w postaci produktów/usług będzie polegała na udzieleniu licencji na wyniki prac B+R. Wsparciem planowanego procesu komercjalizacji będą środki, których pozyskanie może nastąpić poprzez aplikacje do programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), których celem jest wprowadzanie na rynek nowych produktów, usług i technologii.